До списку

Чи обов’язково програмістові знати англійську мову?

11 Травня, 2021

У кожній вакансії для IT-сфери ви знайдете таку вимогу: знання англійської мови. Чи насправді це так важливо й чому? Який рівень англійської оптимальний для роботи програмістом? Розбиралися разом із командою ISsoft (корисні матеріали для самостійного вивчення англійської мови далі).

Навіщо програмісту знати англійську мову?

 • Робота без кордонів.

Знання англійської дасть вам змогу працювати із замовниками зі всього світу, а не обмежувати своє коло лише клієнтами, які працюють в Україні. Зі знанням англійської мови кордони у світі IT для вас зникнуть. Треба розуміти ще й той аспект, що навіть якщо ваш продукт розробляється для локального ринку, то це не означає, що ним не зацікавляться за кордоном.

 • Своєчасний розвиток.

Уже під час навчання на програміста ви могли зрозуміти, що значну частину професійної літератури якщо й перекладають українською або російською мовою, то не відразу. Це означає, що ви здобуваєте нові знання пізніше, ніж ті, хто знає англійську. Адже їм не треба чекати, коли книгу перекладуть і опублікують українською або російською мовою. Також на web-просторах безліч статей, матеріалів, інструкцій та досліджень виходять тільки англійською мовою. Щоби не відставати від розвитку у світі програмування, необхідно знати англійську мову.

 • Легше перейняти досвід.

Уявіть, що у вашу проєктну команду взяли професіонала з-за кордону, ваша команда стає мультинаціональною, а вам хотілося б перейняти досвід. Звісно, у всіх є Google і перекладач, але ви точно будете на одній хвилі з людиною, чию мову розумієте без додаткових зусиль. Те ж саме можна сказати і про спілкування в мережі з однодумцями з інших країн: вам буде легше зрозуміти людину, знаючи англійську мову. Важливо, звісно, щоби ця людина також знала англійську мову.

 • Доступність будь-яких засобів розробки ПЗ.

Інтерфейс засобів розробки може бути не українізований або русифікований, і у вас можуть виникнути труднощі з використанням певних технологій. Крім того, якщо ви почнете гуглити питання, які стосуються певних функцій засобу розробки, то на форумах вас може ніхто не зрозуміти, а в гайдах усе буде написано так, що зрозуміють лише ті, у кого мова інтерфейсу англійська.

 • Необмежений пошук відповідей на питання.

Думаю, ви знаєте, що не все, що нам потрібно, можна знайти в українському Google. Щоби знайти відповіді на свої питання, сформулюйте їх англійською мовою. Ви здивуєтеся, скільки людей стикалися з вашою проблемою й можуть допомогти вам її вирішити. Не обмежуйте рамки сприйняття однією мовою.

Звісно, завжди знайдуться ті, хто скаже вам, що вони чудово працюють і без знань англійської. Тут усе залежить від сфери проєкту. Є чудові україномовні і російськомовні спільноти навколо певних фреймворків і платформ, але тоді ви будете обмежені доменом, у якому працюєте, і певними інструментами. Зміна проєкту, його закриття, або ваш перехід на інший проєкт може відкинути вас на багато щаблів назад через незнання мови. Як і в чому ви хочете розвиватися, вирішувати тільки вам, але ми радимо не закривати очі на хоча б середні знання англійської мови.

Який рівень англійської потрібен програмісту?

Щоби комфортно читати технічну літературу, спілкуватися із зарубіжними колегами, слухати англомовних спікерів і розуміти співрозмовника, вам необхідно знати англійську на рівні Intermediate. Зверніть увагу й на те, що вам стане в пригоді саме технічна англійська. На мовних курсах є навіть окремі групи для програмістів, де приділяють увагу багатьом технічним термінам, щоби вам було легше читати документацію та спеціалізовану літературу.

Чи можна потрапити в IT без жодних знань англійської мови?

Так, якщо ви приходите на вакансію junior-програміста. У ISsoft, наприклад, для співробітників є курси англійської мови, куди пропонують записатися, якщо ваш рівень англійської нижче Intermediate. Звісно, щоби вас узяли на роботу без знань мови, потрібно бути дуже талановитим кандидатом, проте з англійською однаково доведеться подружитися.

Як перевіряють рівень англійської програмістів на співбесідах?

На співбесідах кандидату можуть поставити питання англійською мовою. У деяких компаніях певна частина інтерв’ю може бути англійською, а інша — українською. Також кандидата можуть попросити поставити питання англійською наприкінці співбесіди. Наприклад, в ISsoft всі інтерв’ю лише англійською мовою регулярно проводить сторона замовника. Звісно, усі розуміють, що співбесіда — це завжди стрес для кандидатів і важливо, щоби людина, хвилюючись, не забула розповісти про свої навички та вміння, тому не завжди інтерв’ю проводять виключно англійською.

Як самостійно вивчити англійську мову: корисні посилання.

Не завжди і не у всіх є можливість ходити на платні курси і наймати репетитора. Плюс самостійні заняття можна комфортно вбудувати у ваші щоденні справи.

Поради щодо ефективного вивчення англійської:

 • Регулярно займайтеся. Намагайтеся займатися англійською кожного дня. Навіть п’ять хвилин принесуть користь. Так, наприклад, можна почати слухати аудіокнигу по дорозі на роботу або читати по одній статті в день. Головне — почати, не відступати, а потім навчання увійде у звичку.
 • Оточуйте себе англійською мовою. Змініть інтерфейс вашого мобільного, ноутбука й додатків на англійську мову. Знайдіть знайомого, який теж вчить англійську й готовий спілкуватися лише англійською. Відвідуйте заходи, кінопокази та вечірки, де зможете практикувати й чути мову, а також читайте англійські IT-форуми і спілкуйтеся там із колегами.
 • Вивчайте слова за контекстами. Запам’ятати технічні терміни буде простіше, якщо ви будете вивчати теми поступово. Наприклад, почніть із вивчення алгоритмів англійською: читайте на цю тему книги, дивіться відео і вивчайте статті.
 • Знайдіть англомовних програмістів у соціальних мережах. Підпишіться на активних колег за кордоном, особливо тих, хто багато розповідає про свою роботу, — так ви заглибитесь у контекст ще більше.
 • Практикуйте свою англійську. Використання нових знань у спілкуванні й листуванні — це відмінна можливість їх закріпити. Діліться тим, що вивчили з рідними і близькими, спілкуйтеся на англійських форумах, намагайтеся думати новою мовою.

Словники, які стануть вам у пригоді під час вивчення технічної англійської:

Там ви знайдете зрозумілі визначення слів і їх переклади, а також теорію на ту чи іншу тему.

Додатки

 1. Duolingo. Чудовий ресурс для вивчення мови, який має свій додаток.
 2. BBC Learning English — дуже цікавий і корисний ресурс з аудіо і відеоматеріалами, а також із додатком.
 3. Elevate — незвичайний додаток, який не тільки буде навчати вас англійської, а й розвивати ваші когнітивні навички, наприклад, уважність, пам’ять, здатність до аналізу тощо.

Подкасти

 1. HERDING CODE — сайт із технологічними подкастами зі Скоттом Алленом, Кевіном Денте, Скоттом Куном і Джоном Галловеєм.
 2. Android Developers Backstage
 3. iOSBytes
 4. TalkPython[‘Podcast’]
 5. Software engineering radio
 6. The Learn to Code With Me Podcast
 7. The Five-Minute Geek Show — ті самі п’ять хвилин англійської в день у дорозі кудись; можна вибрати подкасти за темами Frontend dev, backend dev, design і намагатися їх зрозуміти.

Звісно, чудових подкастів дуже багато й ми не будемо ділитися ними всіма, тому що так матеріал ніколи не закінчиться. 🙂 Почніть із наших пропозицій. А далі ви можете самостійно підібрати щось цікаве не тільки на тему програмування.

Підручники

 1. English Grammar in Use (by Murphy) — цікаве й доступне пояснення граматики. Є ключі, тому чудово підходить для самостійної роботи.
 2. SpeakOut — автентичний комплексний підручник, який підійде для розвитку навичок говоріння, аудіювання та читання.
 3. New English File — охоплює всі аспекти мови необхідні для самостійного навчання й чудово збільшує словниковий запас.

Фільми та серіали

Ділимося підбіркою чудових програмістських фільмів, які буде цікаво дивитися з погляду англійської та тематики. Радимо почати з тих фільми, які ви вже бачили в українській або російській озвучці, так вам буде легше розуміти сюжет і сенс.

 • Silicon Valley. У серіалі багато сленгових корисних програмістських слів і фраз, а також термінів. Серіал показує будні розробників, які вирішили запустити свій стартап.
 • The IT Crowd. Комедійний серіал про роботу технічних фахівців. Лексика серіалу познайомить вас із термінологією з роботи технічної підтримки.
 • The Big Bang Theory. Кумедний ситком про двох друзів-«ботаніків», які захоплюються наукою, обожнюють комікси, серіали і просто живуть.
 • The Internship. Історія про двох продавців, які вирішили влаштуватися працювати в Google. Ви не залишитеся байдужими.
 • The Social Network. Фільм про створення Facebook, заснований на реальній історії.

Сподіваємося, що матеріали, якими ми поділилися, вам знадобляться, і ви знайдете оптимальний для себе формат вивчення англійської мови. Успіхів!