До списку

Домашній пункт незламності: гайд від ISsoft Ukraine

14 Квітня, 2023

«Графік вимкнення світла. Аварійне відключення електроенергії. Де купити генератор?» Ці слова були в розмовах українців у ті важкі часи, коли окупанти намагались знищити енергетичну інфраструктуру нашої держави. Та наперекір усьому, почали з’являтись громадські пункти незламності та згодом чи не кожен дім мав свої «рішення» як продовжувати жити, працювати та наближати перемогу.

Про свій досвід облаштування домашнього пункту незламності (у приватному будинку), про помилки та оптимальні рішення розповідає QA Department Manager ISsoft Ukraine – Сергій Волощенко.

З чого почати?

;

Сергій Волощенко, QA Automation Department Manager:

Живучи у будинку, де є 2 насоси (один подає воду та інший розподіляє по будинку) та електричний котел, а ще малі діти, робота з дому та періодичні вимкнення електроенергії – питання стояло дуже конкретне. Мені потрібно було зрозуміти скільки потужностей вимагають усі прилади та забезпечити їм безперебійну подачу електроенергії. І для цього я скористався одним практичним способом: взяв ВАТТметр та встромив його між мережею і будинком – так я побачив скільки ми витрачаємо при навантаженні у звичайний день.

Далі я взяв максимальне значення, яке було на коробці насосів (750 Вт на одному та 1 кВт на іншому). Тобто тільки для того, щоб подати воду, мені потрібно було 1,5-1,7 кВт. Котел «бере» 80 Вт плюс 50 Вт на 3 насоси – разом потрібно ще 200-250 Вт.

Так я зрозумів скільки максимально потрібно і для цих потужностей я купив генератор, який на початку був найпростішим рішенням.

Про перший генератор

Коли в жовтні почались найбільші проблеми з відключенням світла – генератор рятував. Спершу він спалював 1 літр бензини, пізніше це переросло у 4-5 літрів бензини за день. До збільшення витрат пального додались проблеми з насосами. Для того, щоб вони правильно функціонували потрібна рівна синусоїда з мережі, у генератора ж синусоїда крива і через це насоси, особливо на опаленні, почали нестабільно працювати.

Наступне рішення – краще

Наступним рішенням було придбати генератор-інвертор. Він вирівнює спочатку струм, а потім робить правильну синусоїду. Всі насоси надалі добре працювали, а з витрат пального – ми повернулись до 1 літра на день. Той інвертор був розрахований на 3,5 кВт, але зважаючи на те, що миттєве навантаження на будинок було менш як 1 кВт – певний час все підходило і по витратах, і по потужності.

Потім вийшло так, що світло почали вимикати на довші періоди часу і за тиждень “набігло” 50 год роботи інвертора – потрібно було змінювати масло. Оскільки це побутовий генератор, який розрахований на квартиру, а не на те, щоб забезпечувати цілий будинок – з часом і він почав витрачати забагато бензини та масла.

Найпрогресивніший результат

Далі почав шукати ще більш оптимальне рішення і розглядати сонячний гібридний інвертор.

генератор-інвертор

У мене будинок вимагає 800 Вт-1 кВт за годину і в такому випадку 2кВт-ний інвертор плюс 2 кВт-на батарея дає можливість спокійно працювати. Тоді я знайшов літієво-залізо-фосфатні батареї – вони не так горять як літієві, дуже добре тримають заряд-розряд батареї, працюють максимально довго. Бюджет такого рішення був би: батарея 60-80 тис. грн, інвертор 15* тис. грн (*вартість на той період) і для мене є найбільш оптимальне рішення для стаціонарного будинку за 5-10 кВт потужності за день.

Але згодом вийшло ще бюджетніше – якщо використати вживані акумулятори з-під електроавтомобілів, де ще 80% заряду. Витрати на таке рішення: орієнтовно 16 тис. грн /2,4 кВт батарею плюс 15 тис. грн за інвертор, тобто такий «генератор» коштував у 3-4 рази дешевше за популярний EcoFlow у цінах на той час.


Тепер у мене є безперебійна подача електроенергії, що є найбільш оптимальним у моїй ситуації.

Факапи та результат з безперебійним інтернетом

безперебійний інтернет-зв’язок

Найкраще на сьогодні – провести оптику, яка не залежна від наявності електроенергії (тобто провайдер залежний, а в домі – без неї працює). І варто лише подбати про те, щоб працював роутер. Для цього вже передбачили спеціальні коробки, в які вставляються 4 акумуляторні батарейки, що тримають до 6-12 годин, в залежності від навантаження. Також існують перехідники з USB на Jack 5-9 вольт під роутер, тобто можна використати звичайну “банку” для роботи роутера.

Коли світло почали відключати на більш ніж 5 годин і в провайдера також почались проблеми, всі масово почали переходити на мобільний інтернет. У моєму випадку я користуюсь Lifecell і коли вимикали світло – вони обмежували швидкість інтернету, щоб забезпечити мобільний зв’язок.

Stralink

Виявляється, електроенергію вимикали не на всіх напрямках і якщо вдало налаштувати спеціальну антену – можна також переключатись на іншу вежу мобільного провайдера. Сигнал хороший, але на жаль, через постійне відключення і переключення на іншу вежу – цей варіант теж не дуже.

Фінально, я купив Starlink – йому для роботи треба 75 Вт, коли є сніг і 30 Вт – коли немає снігу. З цим останнім рішенням – усі проблеми щодо інтернету зникли. До Starlink я окремо ще купив рідний рюкзак, запасаний кабель (щоби не знімати стаціонарно встановлений рідний), WAN-адаптер, для підключення в мережу до балансера та PowerBank на 260 W/h – для мобільнішого рішення, якщо потрібно буде кудись від’їхати і щоби забезпечити себе 100% інтренетом на декілька годин.

Тепер у мене є «серверна», в якій усі три інтернет-рішення (оптика, LTE, Starlink) зв’язуються звичайним балансиром і через роутер трафік ділиться таким чином, що у мене постійно максимальний інтернет, незалежно від вимкнення електроенергії.

Домашній пункт незламності: найважливіше

1. Визначити скільки потрібно потужності і на скільки часу. Ніколи не ставте задачу максимум кіловат – це зайві витрати, яких можна уникнути.

Заряджати всі лампи і батареї, коли є світло (логічно, та краще щоб була звичка)

3. Якщо ви поставите гібридного інвертора, плюс зробите збірку із залізо-фосфатною батареєю (LiFePo4) – то він заражатиметься сам, коли є світло і працюватиме, коли не буде електрики і хватить вам його на довше. А якщо маєте двотарифний лічильник, то можна вдень користуватися батареєю, а вночі заряджатися – так витрати на електрику знизяться. Тим більше, що сучасні гібридні інвертори підтримують переключення мережі за програмованим графіком.

4. Подбайте про безпеку – на сучасні LiFePo4 акумуляторні батареї потрібно ставити плату BMS, якщо вона не встановлена, яка менеджить заряд кожного окремого елемента в батареї, і відключається, коли є перегрів чи перезаряд. Також не можна заряджати будь-чим: залізо-фосфатні – по одному заряджаються, гелеві, AGM – по іншому, і це дуже важливо.

І звичайно ж бокс для вуличного генератора – має бути вентиляція і вихлопна труба, а не «утеплення» і щільно закриті усі отвори. Якщо використовувати щільно закупорений у “фольгу” генератор, то він у кращому випадку буде сам вимикатимь, а в гіршому – “зловить клин”.

Безпечний бокс для генератора

5. Найбільш безпечні зі “звичайних” батарей – запаяні і не обслуговані гелеві батареї (AGM). Якщо правильно їх заряджати – можна бути спокійним та можна ставити у житловому приміщенні. Найкращі з огляду на безпеку та кількість циклів заряду-розряду до повної деградації батареї – LiFePo4 батареї (літій-залізо-фосфатні). Але вони і є найдорожчі.

6. Зараз є безліч оголошень щодо збірки акумуляторних батарей, не потрібно купувати готові і дорогі рішення – приїжджають професіонали зі всім, все встановлять у делікатну коробку і у вас – 4 дроти, необхідні для забезпечення потужностей вашого дому.

7. Для квартири: 3 кВт інвертор (краще збірку готового) і ще 5 кВт/год батарею – маєте ідеальне рішення.

Підсумовуючи, маючи вдома оптимальні рішення для безперебійного електропостачання та інтернету можна працювати та за потреби відкрити двері тим, хто цього потребує. І тепер, коли немає аварійних відключень світла, залишаються погодні явища (сильні вітри та негода) і на жаль, війна триває – а отже пункт незламності актуальний був і надалі є.