До списку

Емоційне вигорання на практичному досвіді ІТ-фахівця: як розпізнати і запобігти

8 Квітня, 2021

Постійна втома на роботі, втрата цікавості до проєктних завдань і брак мотивації трапляються з кожним, хто багато працює та мало відпочиває. Іноді це тимчасові труднощі і співробітникові просто потрібно взяти відпустку або кілька додаткових вихідних. Але якщо всі симптоми проявляються одночасно, то вони вказують на емоційне вигорання. Ми вирішили запобігти синдрому емоційного вигорання й розповісти про досвід зіткнення з вигоранням одного зі співробітників ISsoft.

Синдром емоційного вигорання — це поширений у 21 столітті психічний розлад, який виникає через перевищення кількості дистресу в житті співробітника над позитивними моментами буднів. Ми говоримо про емоційне вигорання, тому що воно має серйозні наслідки в разі тривалого впливу на людину. Вигорання і хронічний стрес спричиняють погіршення пам’яті, виснаження префронтальної кори головного мозку, порушення уваги, психосоматичні захворювання й багато іншого.

Якщо ви думаєте, що втратили колишню ефективність, хоча докладаєте більше зусиль, ніж раніше, а також емоційно втомилися й ледве знаходите сили на завдання без бажання працювати, то, найімовірніше, у вас синдром емоційного вигорання. Також люди з вигоранням прагнуть змінити роботу, не знаходять спільної мови з колегами та близькими, спізнюються, навіть якщо намагаються встигнути, допускають багато професійних помилок і втрачають віру в себе.

Цю та багато іншої інформації ви можете знайти на просторах інтернету, але ми б хотіли поділитися практичним досвідом та висновками з нього. Тому ми поспілкувалися з керівником Frontend/Web-відділу ISsoft Володимиром Юркевичем, який уже 8 років працює в ISsoft і 14 років програмує.

– Мені ніколи не буває нудно й завжди є чим зайнятися, тому я ніколи не розумів, що таке вигорання. Хоча, безумовно, крізь роки я бачу, як деякі чорні смуги на життєвій зебрі долав не впоперек, а вздовж.

За діагнозом до фахівців я не звертався, але були періоди в житті, коли сам розумів, що треба щось змінювати. Це було пов’язано з відчуттям порожнечі або відсутності наповненості життя.

Найбільш тривожні ознаки вигорання такі: ніщо не приносить задоволення, відчуття ходіння по колу й небажання що-небудь змінювати.

Для себе я визначив три основні причини пригніченого стану:

  • Занадто складно.

Коли є «видимий ворог», як-от труднощі, які потрібно подолати, то треба або вирішити їх, або позбутися їх, або просто відпочити і взятися за них із новими силами.

  • Занадто легко.

Ця причина більш поширена в нашій сфері. Вигорання стається не через непосильне навантаження або відверті проблеми, а через граничний комфорт і відсутність реального стресу. Людина постійно адаптується до свого оточення, зокрема й до рівня стресу. Якщо постійно уникати відповідальності і складних завдань, то невдовзі навіть найпростіше завдання видаватиметься дуже складним, у вас не буде бажання братися за це завдання і ви будете його уникати — входити в так званий, затертий до дірок, стан прокрастинації.

  • Незадовільний фізичний стан.

Ця причина не зовсім очевидна й дуже поширена при сидячій роботі. Якщо коротко, то без постійного фізичного навантаження тіло швидко починає грати проти вас. Наприклад, без силових вправ легко може виникнути перенапруження м’язів шийного відділу, що перешкоджає вільному кровообігу в мозку, сильно впливає на настрій і загальне самопочуття. Чи ви помічали, як до кінця дня голова «важка» й не хоче думати? Крім браку свіжого повітря, це найчастіше відбувається саме через перенапруження м’язів шиї. Здорове харчування і вітаміни також мають величезне значення. Водночас важливо розуміти, що у 2025 році це все ще може зійти з рук, але у 2035 році, коли ви за комп’ютером понад 15 років, то фізичне здоров’я для збереження розумової діяльності вкрай важливе.

💡 Також ви могли вичерпати ліміт задоволення від тих справ, якими ви займалися. Водночас важливо розуміти таке: що менш фундаментальним є ваше джерело задоволення, як, наприклад, солодке, алкоголь та інше, то легше вичерпати його ресурс. Тим, хто хоче розібратися в темі, наполегливо раджу почитати книги про те, як працюють гормони в нашому організмі.

Що допомагало виходити зі стану вигорання?

— У мене є кілька стратегій: просто відволіктися й розслабитися, підвищити рівень відповідальності, зайнятися своїм здоров’ям, зайнятися якоюсь справою в зовсім іншій сфері.

Ось кілька прикладів із життя:

  • Захоплення прослуховуванням музики допомогло усвідомити, що навіть інженерний склад розуму може радіти прекрасному і, хоч як дивно, навпаки сприяє розумовій діяльності. Тому наполегливо раджу всі форми творчості, особливо в ролі творця.
  • Захоплення кіокушинкай карате допомогло впоратися з направду складним періодом у житті. Тому, коли ви сумуєте й думаєте, що вам погано, просто постійте в спарингу зі стокілограмовим партнером і ви швидко розставите пріоритети й гідно оціните життя.
  • Робота в ISSoft свого часу була серйозним кроком уперед, подалі від занадто комфортного місця. Дотепер пам’ятаю, як Rob Duff запитав: «Do you want more responsibilities?».
  • Захоплення тріатлоном дуже сильно допомогло як фізичному, так і ментальному стану. Навіщо бути поганим в одному виді спорту, коли можна бути поганим одразу в трьох!
  • Я використовую кожну можливість побудувати щось «на землі» разом із батьком: баню, будинок, або хоч якусь будку. Приємно бачити результат, створений власними руками. Також завжди вражає те, скільки знань є в інших сферах діяльності і скільки всього там можна навчитися.
  • З останнього — захоплення DIY. Як то кажуть: «я дорослий реалізований чоловік і мені терміново потрібен цей яскравий радіокерований вертоліт!». 🙂 Знов-таки, будь-які заняття в реальному світі, як-от кодування під контролери, годинники тощо, завжди дуже приємні: результат видно відразу й до того ж він дає змогу чомусь дзижчати й рухатися, а цього завжди трохи не вистачає software-only розробникам.

Як запобігти вигоранню?

— Інтернет завалений книгами і статтями на цю тему; деякі з них непогані, а багато просто шкідливі. Але якщо зупинитися на одній пораді, то, по-моєму, найважливіше — це те, що будь-який відпочинок, захоплення, рішення або відхід у сторону не має бути втечею від проблеми, яка є причиною вигорання, інакше ви тільки нашкодите собі й підете вздовж чорної смуги.

💡 Кава. Магічний продукт для сучасної офісної людини. Важливо розуміти один істотний факт — як і будь-який стимулятор, кава не дає вам енергії, вона лише пригнічує ваш стан втоми. Ставтеся до кави як до кредиту в банку: можете спокійно скористатися, але віддавати однаково доведеться, та ще й із відсотками. 🙂

Ви вже п’ять років керуєте Frontend/Web-відділом із великою кількістю співробітників. Чи ви помічаєте, коли в них настає вигорання?

— Коли керуєш командою або проєктом і бачиш, що команда на грані через тиск клієнта або обставин, то дуже важливо окреслити рамки закінчення такої ситуації. У жодному разі не можна залишати процес тиску нескінченним, без можливості відпочити і працювати над завданнями в розслабленому режимі. Водночас я також намагаюся не допускати обставин, коли команда зайнята дуже простими завданнями довгий час. У такому разі, коли з’явиться справді складний виклик, його сприйматимуть не як цікаву можливість для росту, а як непідйомне завдання (з негативним ставленням до нього). Також дуже важлива відкритість, щоби команда розуміла причини і природу труднощів. Бездумне підбадьорювання працює, але недовго.

Як керівник відділу, я намагаюся не перекидати одних і тих же працівників, які завжди готові до викликів, на проєкти з дуже складними умовами раз за разом. Скористатися довірою й кинути на «амбразуру» героя завжди легко, а от потім боротися з його пригніченим станом і небажанням вкотре витягувати проєкт на своїх плечах набагато важче.

Як компанія, ми намагаємося не заохочувати довгі необґрунтовані овертайми, бо потрапити в пастку понаднормових дуже легко. Короткотерміновий виграш у продуктивності або грошах може бути вартий того, але на перспективу може принести більше шкоди і відбити бажання від приємної роботи на довгі місяці.

Tags: