До списку

Як програмувати й залишатися здоровими?

26 Квітня, 2021

Програмування — робота, у якій від посидючості часто залежить результат. Не завжди такий спосіб життя позитивно впливає на наше здоров’я. Але як тоді зберегти здоров’я й не стикнутися з професійними захворюваннями програмістів? Відповідаємо.

Здавалося б, які проблеми можуть бути в людини, яка насамперед працює мозком, а потім уже руками. Але, на жаль, програмісти найчастіше стикаються з такими захворюваннями:

 • зниження зору;
 • тунельний синдром;
 • гіподинамія;
 • хвороби опорно-рухового апарату;
 • алергія.

Звісно, це неповний перелік ризиків для вашого здоров’я, але це основні захворювання, які можуть застати вас зненацька, якщо нічого не робити для їхнього попередження й ігнорувати перші симптоми.

Зниження зору

Сьогодні ми 70% свого неспання проводимо за моніторами різних пристроїв. Особливо страждають очі тих, хто отримали «в подарунок» генетичну схильність до проблем із зором. Навіть якщо у вас прекрасні гени, це не означає, що щоденні восьмигодинні навантаження на ваші очі минуть без наслідків.

Що робити, щоби зір не падав, а працювати можна було не відходячи від монітора? Гімнастику для очей кожну годину, і проблеми вас обійдуть. Згадайте вправи зі шкільних уроків: напевно, у вашому класі висів плакат зі зразком розминки для очей. Що заважає повісити собі такий на робочому місці? Або як варіант, поставити нагадування, яке буде сповіщати вас, що настав час робити зарядку для очей.

Тунельний синдром

Одне з найпоширеніших і підступних захворювань програмістів. Якщо ви проводите весь робочий день із мишкою і клавіатурою, то без профілактичних вправ ви піддаєте свої руки великому ризику.

Тунельний синдром — це здавлення серединного нерва кисті, при якому ви відчуваєте біль та оніміння пальців. З’являється він через постійне навантаження на зап’ясток, особливо «робочий», оскільки ви постійно набираєте пальцями код або текст, а також користуєтеся мишкою, але робите це в неправильному положенні й без вправ протягом робочого дня.

Якщо ви, з’єднавши долоні й опустивши руки вниз, тримаючи зап’ястки під прямим кутом протягом однієї хвилини, матимете неприємні відчуття, вам терміново потрібно починати робити вправи, щоби не зіткнутися з цим діагнозом. Вправи варто робити щодня, щоби це ввійшло у звичку.

Корисною покупкою для ваших рук стане килимок для мишки зі спеціальними силіконовими вставками під зап’ясток, які дадуть кисті змогу перебувати на одному рівні з мишкою.

Гіподинамія

Недаремно гіподинамію називають «синдромом сидячої смерті» — це обмеження рухової активності, яке призводить до порушень функцій органів. А як відомо, організм людини не може нормально діяти при малорухомому способі життя.

Важливо стежити за своїм організмом і знати симптоми гіподинамії:

 • відчуття втоми та хронічна слабкість;
 • швидка втомлюваність;
 • зниження розумової і фізичної працездатності;
 • безсоння вночі й сонливість удень;
 • дратівливість, часті зміни настрою, схильність до апатії та депресії;
 • зниження, або навпаки, підвищення апетиту;
 • зайва вага чи ожиріння;
 • порушення в статевій сфері.

Якщо ви помітили в себе один із цих симптомів, то це не означає, що у вас гіподинамія. Це означає лише те, що вам необхідно проконсультуватися з лікарем для розв’язання проблеми. Але чим більше симптомів, тим вищий ризик того, що ви поповнюєте відсоток розробників, які наполегливо працюють.

Щоби попередити гіподинамію, потрібно вести активніший спосіб життя: на дозвіллі займатися фізичною активністю, а якщо ж такої можливості немає, постійно робити зарядку під час робочого дня й рідко, але активно навантажувати фізично свій організм; багато ходити пішки й щодня робити зарядку вранці. Пам’ятайте, що гіподинамія — хронічний стрес для вашого організму.

Захворювання опорно-рухового апарату

Неможливо знайти стілець, на якому завжди будеш сидіти правильно. А постійне неправильне положення плечей, спини призводить до таких захворювань, як остеохондроз, сколіоз, артрит, радикуліт і інші. Погіршує становище неправильне положення монітора, до якого доводиться нахилятися, витягати шию, піднімати голову, вигинати спину.

Як уберегти себе від загрозливих захворювань? Насамперед потрібно змінити свій спосіб життя: не забувати щодня робити зарядку, давати своєму організму регулярні навантаження. Дуже важливо правильно сидіти за столом.

 • Стілець має регулюватися так, щоби монітор був перед вами по центру, трохи нижче рівня очей. Спинка обов’язково має підтримувати низ спини.
 • Ваші ступні мають торактися підлоги або стояти на спеціальній підставці.
 • Руки та лікті мають повністю лежати на столі. При взаємодії з клавіатурою ваші пальці мають легко дотягуватися до всіх клавіш. Зап’ястки мають бути майже під прямим кутом відносно ліктя.
 • Розташування руки на мишці не має спричиняти підняття зап’ястка. Зазвичай через це починається тунельний синдром, про який і йшлося вище. Використовуйте спеціальні килимки із силіконом.
 • Не забувайте робити п’ятихвилинну перерву щогодини. Або 10–15 хв перерви за 2–3 години робочого часу.
 • Чим активніше ви будете проводити своє дозвілля, тим здоровішими та сильнішими будуть ваша спина та шия.

Якщо ви правильно сидите, то маєте легко діставати простягнутою рукою, не відриваючи спину від спинки стільця, до всіх необхідних вам предметів.

Алергія

Як часто ви витираєте пил на своєму робочому місці? А на системному блоці? На вашому екрані можна малювати? Тоді ви дуже ризикуєте отримати такий діагноз, як алергія. Поклади пилу спричиняють алергічний нежить. Якщо у вас є якась алергія, то постійним контактом із пилом ви можете тільки ускладнити її.

Тому радимо вам кілька разів на тиждень протирати пил на предметах, які розташовані найближче до вас, і хоча б раз на тиждень на всьому, що вас оточує.

Насправді, щоби бути здоровим, важливо бути уважними до себе, вести активний спосіб життя і відпочивати. Не забувайте робити кілька комплексів вправ протягом робочого дня (для очей, рук, тіла), а також намагайтеся не лінуватися і вести активний спосіб життя, або бодай зрідка струшувати свій організм незвичними навантаженнями. Будьте здорові!