До списку

Яку мову програмування краще вивчати першою

22 Березня, 2021

Яку мову програмування краще вивчати першою? Кожен новачок починає свій шлях в IT з цього питання. Розуміємо, орієнтуватися серед двохсот мов непросто. Команда ISsoft вирішила допомогти вам розібратися, з якої мови краще почати занурення у світ IT.

Історія мов програмування

Коли мов програмування не було, перші програмісти писали команди для роботи машин цифрами. Їм доводилося запам’ятовувати таблицю машинних кодів, а не кілька базових алгоритмів і принципів роботи мови, як зараз. Трохи пізніше з’явилися компілятори, що спростили програмістам життя. Компілятори — це програми, які перетворювали слова програмістів у машинний код. Першою мовою програмування став Assembler. Програма, написана на цій мові, запускалася і працювала повільніше, ніж машинний код, але писати її було набагато простіше. Так почався активний розвиток мов програмування.

Яка мова програмування краща?

Спірне питання. Дивлячись, що розуміти під словом «кращий». Наприклад, мову програмування можна оцінювати за швидкістю і простотою написання або швидкістю виконання коду. Якщо оцінювати за першим критерієм, то під нього можуть потрапити мови парадигми ООП (об’єктно-орієнтованого програмування): С++, Java, Python. Орієнтуючись на простоту написання коду, можна вибирати мови JavaScript, Python, Go, PHP і Ruby. Звичайно, це не означає, що вони кращі.

Хтось може назвати «кращою» ту мову програмування, яка багато років залишається затребуваною й не втрачає своєї актуальності. Хтось каже, що краща мова — це складна мова. А ще хтось наполягатиме на тому, що кращої мови немає, а вивчати треба кілька основних і байдуже, з якої починати.

За всю вашу IT-кар’єру вам, найімовірніше, доведеться зіткнутися з декількома мовами й безліччю думок із цього приводу. Тому відносити себе до якоїсь категорії думок ми б не хотіли. Вважаємо лише, що важливо захоплюватися програмуванням, як і будь-якою іншою справою, і тоді все точно вийде.

Яку мову програмування обрати для вивчення у 2021 році?

Ви можете вибрати мову програмування за різними критеріями:

 1. За популярністю мови серед інших розробників і розвиненістю ком’юніті.
 2. За затребуваністю на ринку праці.
 3. За тим, чим саме ви хочете займатися.

Топ популярних мов програмування серед розробників

Пропонуємо вам список мов програмування, які є найпопулярнішими у 2020 році за рейтингом TIOBE:

 1. C
 2. Java
 3. Python
 4. C++
 5. C#
 6. Visual Basic.Net
 7. JavaScript
 8. PHP
 9. SQL
 10. R
 11. Swift
 12. Go
 13. MATLAB
 14. Assembly language
 15. Ruby

TIOBE базується на індексі, за яким популярність мов визначається на основі кількості результатів пошукових запитів із назвою мови. Рейтинг оновлюється щороку, але топ-5 залишається незмінним.

Хочемо звернути вашу увагу на те, що поняття «найпопулярніша мова» не означає необхідність вибирати цю мову для першочергового вивчення. Кожна мова створена для виконання певних завдань у своїй царині застосування: на одній мові можна написати код для мобільного додатку, а в іншій мові немає потрібних модифікаторів доступу й так далі.

Топ затребуваних мов програмування на українському ринку праці

Згідно зі статистикою популярної спільноти з пошуку роботи в Україні dou.ua в квітні 2020 року найбільше вакансій в сфері IT було розміщено для таких фахівців:

 • 286 вакансій для Front End розробників.
 • 253 – для QA-фахівців.
 • 204 пропозицій роботи для PHP-девелоперів.
 • 172 вакансії для DevOps-фахівців.
 • 157 – для .NET-інженерів.
 • 155 вакансій для Java-розробників.

Під час пандемії актуальних вакансій стало менше, але кількість пропозицій віддаленої роботи тільки зросла. Найбільше вакансій для фахівців без досвіду було в категорії QA і PHP. Досвідчених фахівців шукали для позицій Front-end, DevOps і QA.

Вибір мови за призначенням

Якщо ви — розробник, який присвячує час своєму навчанню і прагне до розвитку, то в майбутньому вам буде нескладно знайти високооплачувану роботу, на якій би мові ви не писали. Тому можете спробувати вибрати кращу для вивчення мову програмування, орієнтуючись на те, чим ви хочете займатися.

Мобільні додатки

Більшість сучасних мобільних додатків нативні або крос-платформні. Перші написані під одну конкретну платформу, а кросплатформні працюють на декількох, наприклад, на iOS і Android. Багато розробників на ринку мають досвід розробки під кілька платформ, проте «вузькопрофільні» спеціалісти теж високо цінуються.

Щоби стати розробником під Android, вам потрібно вивчати Java і Kotlin. Google оголосив, що вважає Kotlin кращою мовою для розробки додатків під його платформу. Незважаючи на це, ви нечасто зустрінете вакансії, де від вас буде вимагатися знання лише однієї мови, особливо якщо вас запрошують на проєкт, який існує давно.

Основа розробки додатків під платформу iOS — Objective-C (побудований на C) і Swift. Вам знадобляться обидві мови.

Щоби займатися розробкою крос-платформних додатків, вам потрібно буде вивчити будь-який фреймворк. Ось найбільш популярні на 2021 рік:

 • Xamarin (написаний на C#);
 • React Native, Ionic (написані на JavaScript);
 • Flutter (написаний на Dart).

Вебсайти

Орієнтуючись на веб-розробку, ви можете займатися бекендом (серверною частиною веб-додатка), фронтендом (клієнтською або браузерною частиною), або ж стати full-stack розробником.

Бекенд

Бекенд більшості сучасних сайтів написаний на PHP. Ця мова дуже проста у вивченні й застосуванні, на ній написана більшість популярних рушіїв. PHP найчастіше вибирають для створення сайтів-візиток, корпоративних сайтів, інтернет-магазинів, проте ця мова також дає змогу створювати й більш складні рішення.

Другий за популярністю інструмент веб-розробки — це фреймворк ASP.NET. Цю мову часто вибирають для розробки високонавантажених додатків і проєктів рівня Enterprise (особливо орієнтованих на західних клієнтів). Для роботи з цим фреймворком вам знадобиться знання C # або Visual Basic.

Рідше для розробки серверної частини веб-додатків використовують Python, Java і Ruby.

Найпростіше буде знайти роботу PHP розробнику (внаслідок поширеності мови). Однак .NET розробники, як правило, мають більш високі заробітні плати й менше типових проектів.

Фронтенд

Основа фронтенд розробки — це HTML, CSS і мова програмування JavaScript. Саме на JS побудовані популярні фреймворки Angular, React, VueJS та інші, які активно використовуються в розробці сучасних веб-додатків.

Досвідчені фронтенд розробники рекомендують починати навчання з HTML і CSS, потім вивчити JavaScript і тільки потім переходити до фреймворків, написаних на цій мові.

Також веб-розробники використовують мову запитів SQL. Це дуже вузькоспеціалізована мова, проте вона незмінно потрапляє в топи за популярністю через те, що переважна більшість веб-додатків звертається до баз даних моделі SQL. Цю мову варто вивчити всім майбутнім веб-розробникам.

Десктопні додатки

Більшість десктопних додатків розробляється на C++, Java і Python.

Найпопулярніша з цих мов — С++. Наприклад, саме на ній Adobe пише свої продукти Photoshop і Acrobat.

Java поступово втрачає свою привабливість для розробки додатків для десктопу, а Python продовжує досить активно використовуватися. На Python створюють як прості програми (наприклад, нотатки), так і більш складний софт (додатки для обробки графіки, торрент-клієнти та інші).

Ігри

В основному, ігри для ПК і консолей пишуть на C і C ++. Ось приклади популярних ігор, написані на цих мовах: GTA5, World of Tanks.

Набагато рідше використовуються Java і Python (найчастіше для RPG-ігор або для частини загального функціоналу, як це було в Sims 4).

Також актуальною є мова C#. На цій мові розробляють ігри на рушії Unity.

Робота з даними, включно з Machine Learning

Робота з даними — це вельми популярний і перспективний напрям для сучасного розробника. Серед найбільш затребуваних мов для роботи з Big Data, а також для машинного навчання є Python, R, C++. Менш популярними, але не менш актуальними є Java, C#, MATLAB, Go.

Embedded розробка

У embedded розробку йдуть ті, хто любить працювати з «залізом». Крім мов програмування, вам знадобиться безліч інших знань, проте ваш необхідний базис для написання програмного коду — це C++ або Python.

Якщо ви з тих, хто хоче спробувати себе в різних сферах, то вибирайте універсальні мови програмування: С++, C #, Python або Java. З ними ви зможете працювати на цікавих і складних проєктах, а також швидше змінити напрям, якщо вам набридне.

Як ефективно вивчати мови програмування?

Якщо у вас немає технічної освіти, будьте готові побороти себе й подолати безліч труднощів. Тим, у кого є технічна освіта, байдуже, з якої мови починати занурення. Зазвичай люди з хорошою технічною підготовкою розуміють, як що працює, що можливо, а що — ні й чому. Без технічної освіти та аналітичного мислення вам доведеться більше працювати над собою, але всі перешкоди можна подолати, головне — це наполегливо йти до своєї мети.

Хочемо застерегти тих, хто вважає, що програмування може освоїти кожен, а захоплені люди — це казка. Зазвичай ті, хто йде у сферу IT за грошима, мотивовані до саморозвитку менше, ніж ті, хто цим горить. Якщо ви з тих, хто збирається в IT лише за великим достатком, то вам доведеться вчитися й розбиратися, можливо, більше, ніж тим, у кого горять очі.

Вивчати обрану вами мову програмування можна різну кількість часу й різними способами. Ділимося з вами порадами від наших співробітників.

Team Lead у ISsoft Павло зазначив, що на самому початку важливо робити більше, ніж роблять інші. «Потрібно читати книги, постійно думати, коли пишеш код, і розбиратися в тому, що робить кожен рядок коду. Звичайно, у нашому ремеслі нікуди без безперервного професійного самовдосконалення», — підкреслив Павло.

Рівномірно розподіліть час навчання. Наприклад, ви домовляєтеся із собою, що займаєтеся годину щодня. У такий спосіб через 10 годин — 10 днів, ви вже зможете почати практикуватися, а не тільки вивчати теорію. Регулярні заняття дадуть вам змогу поступово і якісно занурюватися в тему, а невеликі часові проміжки — розбити матеріал на частини, які легше запам’ятати.

Відстежуйте й беріть участь в освітніх проєктах. Так ви зможете отримати знання від досвідчених спеціалістів і прокачати свої навички швидше. У ISsoft, наприклад, є Тренінг-центр, який запрошує на безплатні навчальні курси за різними напрямами.

Придумайте свій проєкт. Щоби відразу закріпити знання й застосувати їх на практиці, ви можете, наприклад, придумати свій сайт і навіть надалі використовувати його як частину портфоліо.

Під час вивчення мови оточуйте себе однодумцями. Завжди цікавіше щось починати разом. Так буде з ким поміркувати й поспілкуватися на тему, яка забирає весь ваш вільний час, а також подивитися очима іншої людини, зрозуміти її логіку й точку зору. Якщо ніхто зі знайомих не поділяє ваші бажання, шукайте спільноти, де можна знайти однодумців.

Не забувайте про відвідування тематичних мітапів, конференцій, дивіться відео й читайте книги. Наповнюйте себе інформацією з усіх сторін. Звичайно, хтось не розділяє нашу думку і скаже вам, що найважливіше — це ваш досвід. Але ми наполягаємо на тому, що досвід має з’являтися разом зі знаннями й різнобічним поглядом на одну тему.